SLOBODA!

16.11.2011

Je predvečer 17. novembra. Zajtra uplynie 22 rokov od okamihu, ktorý v našich novodobých dejinách označujeme ako začiatok nežnej revolúcie – začiatok transformácie totalitného režimu na slobodnú demokratickú spoločnosť. Hlásime sa k odkazu a étosu 17. novembra! Zároveň sa prihlasujeme k vlastnej zodpovednosti za zveľaďovanie slobody a demokracie - prostredníctvom realizácie programov, ktoré posilňujú občiansku spoločnosť a jej aktérov. Aktívnu občiansku spoločnosť chápeme ako základnú platformu, bez ktorej nie je dosť dobre možné nachádzať nezriedka komplikovaný súlad medzi rôznorodými predstavami, názormi a záujmami, ktoré SLOBODA prirodzene generuje. Radi pripomíname, že novembrové pohyby pred 22 rokmi boli iniciované mladými ľuďmi – študentmi vysokých škôl.

 

Chceme pripomenúť zaujímavú skutočnosť, že pokojná študentská demonštrácia za slobodu, demokraciu a zmeny v školstve sa udiala už 16. novembra 1989 v Bratislave. Bolo to deň pred dramatickými udalosťami 17. novembra na Národní tříde v hlavnom meste vtedajšieho socialistického Československa, v Prahe.

Na Mierovom námestí, dnes Hodžovom námestí, sa zišlo asi tristo študentov, predovšetkým z Filozofickej fakulty UK. Skandovali, debatovali a spievali československú štátnu hymnu. Akcia pokračovala pochodom cez Námestie SNP k pomníku československej štátnosti na Vajanského nábreží, a potom k budove FF UK na Šafárikovom námestí. Na záver prišli k vtedajšej budove ministerstva školstva na Dobrovičovej ulici a chceli hovoriť s predstaviteľmi rezortu. Počas presunu sledovali študentov bezpečnostné zložky a nakrúcali ich na kameru. Pri ministerstve obkolesili študentov.

Prečítajte si viac a pozrite si aj video zo študentskej demonštrácie, ktorá sa konala 16.11.89:
http://www.bratislavskenoviny.sk/najnovsie-spravy-z-bratislavy/kultura-skolstvo/vysokoskolaci-ziadali-viac-slobody-a-demokracie.html?page_id=142376

Veľa mladých ľudí dnes žiaľ netuší, ako to s vtedajšími udalosťami bolo: http://www.sme.sk/c/6141887/maturanti-si-vpn-mylia-s-hzds-rodina-nauci-o-neznej-viac.html

...a toto sa nám páči: Živé Kvety – Sloboda http://www.youtube.com/watch?v=_ppUlbAivZU