Oáza na púšti

Nitrianska pešia zóna bola ešte donedávna miestom, ktorým prúdili ľudia v húfoch, zastavovali sa, debatovali. Dnes je to miesto, ktorým väčšina ľudí iba prejde, keďže v okolí je viacero nákupných centier, ktoré ponúkajú zákazníkom prakticky všetko, čo potrebujú. Igor Rjabinin sa rozhodol poskytnúť alternatívu k tomuto spôsobu trávenia voľného času a jeho projekt s názvom Oáza na púšti, situovaný na pešej zóne, podporila Nadácia Intenda v programe Oživujeme verejný priestor.

Antikvariát Pod vŕškom a kaviareň Libresso sú vlastne jeden podnik na nitrianskej pešej zóne, v ktorom pracujú ľudia s mentálnym postihnutím alebo psychickou diagnózou. V roku 2013 sa Igor Rjabinin rozhodol vytvoriť pri spomínanom podniku letnú terasu, ktorá by okrem dobrej kávy a kníh ponúkala aj kultúrne a umelecké zážitky. Na vytvorenie samotného priestoru sa použil materiál zo starých domov, debničiek a pod. K spolupráci boli prizvané aj Edita Gerová a záhradná architektka Beata Bačinská z OZ Bunka. Začiatkom júna 2013 tak bola Oáza slávnostne otvorená a znovu sa ukázalo, čo všetko  sa s verejným priestorom dá pri dobrom nápade a vôli zmysluplné robiť. Sám Rjabinin za najviac pozitívne označuje to, že svojou činnosťou ovplyvnili aj ostatné prevádzky na Kupeckej ulici, takže napokon sa síce stali „Oázou“, ale nie na púšti. Počas leta sa teda konali v tomto priestore rozličné kultúrne podujatia. Každú stredu vystupoval Ivan Gontko, ktorý je hercom Starého divadla v Nitre a čítal deťom. Každý štvrtok sa zase konverzovalo v angličtine, v piatok v španielčine a priebežne tu vystupovali hudobné skupiny, ktoré hrali najmä jazz alebo klasiku.

Projekt Oáza na púšti predstavuje alternatívu k tráveniu času v nákupných centrách, je to na každom z nás a zároveň ukazuje, že nič nie je stratené, kým sú ľudia, ktorí sa usilujú o pozitívnu zmenu vo verejnom priestore.

Ondrej Čičman, Nadácia Intenda