Na kraj ženy/Xira

Súčasné umenie je u časti ľudí nezrozumiteľnou oblasťou a prevláda názor, že je ťažko čitateľné. Občianske združenie Skok sa usiluje o platformu, kde diváci prichádzajú s umelcami do priameho styku a interagujú spolu. V zmysle fyzického umenia, ktorému sa Skok venuje, vzniklo predstavenie z oblasti performatívnych umení Na kraj ženy, ktorého názov bol neskôr zmenený na Xira. Projekt podporila Nadácia Intenda v programe Podporujeme súčasné umenie.

Choreografie sa ujal Jaro Viňarský a tanečnicou bola Soňa Ferienčíková, ktorá sa prvýkrát predstavila ako choreografka a tanečníčka svojím sólovým debutom Debody v roku 2012. Na predstavení Xira napokon spolupracovala spolu s americkým tanečníkom Matthewom Rogersom. Dvojica sa viackrát stretla už predtým na rôznych vystúpeniach po svete a spoločný cit pre tanec vyústil do spolupráce. Predstavenie je tak akýmsi dokumentom, ktorý pohybom rozpráva o vzájomnej náklonnosti a pôsobení dvoch blízkych ľudí. Napriek svojej téme, krehkej blízkosti dvoch tanečníkov, predstavenie nerieši psychológiu a problematiku vzťahov cez intelekt, ale fyzickosť, presnosť v pohybe a jeho poetickosť. Tanečníci nachádzajú inšpiráciu v drobnostiach, v ľudských príbehoch, zameriavajú sa na detaily, ktoré sa môžu zdať málo silné či bezvýznamné.

Xira ide teda cestou, ktorá je pre diváka zrozumiteľná, určite však nie prvoplánová. Niektoré nuansy doznievajú neskôr a sú individuálne interpretovateľné. Okrem Xiry má Skok v repertoári mnohé iné predstavenia zamerané primárne na pohyb alebo súčasný tanec. Občianske združenie je aktívne na poli súčasného umenia a okrem predstavení organizuje aj workshopy, napr. PohybFormácia, ktoré sa taktiež sústredia na pohyb a zároveň na porozumenie tomuto druhu umenia.

           

Video ukážka z predstavenie TU.

 

Ondrej Čičman, Nadácia Intenda