LOM – netradičná hudba

Okrem tradičných hudobných nástrojov sa dajú zvuky objavovať aj inými, experimentálnymi formami. Nachádzanie zvukových harmónií v triviálnych situáciách a veciach, ktoré nás obklopujú vedie často k zaujímavej hudobnej tvorbe. Produkujú ju umelci stojaci mimo tradičných žánrových hudobných šablón a schém. Vydávaniu takejto hudby sa u nás venuje neformálne zoskupenie a zároveň vydavateľstvo LOM, malá skupina ľudí okolo Jonáša Grusku. Projekt LOM, ktorý v roku 2013 vydal viacero hudobných počinov, podporila aj Nadácia Intenda prostredníctvom programu Podporujeme súčasné umenie.

Vydavateľstvo sa v roku 2011 predstavilo kompiláciou Zvukolom, na ktorej sa podieľalo osem zvukových umelcov zo Slovenska. Týmto výberom chcelo vydavateľstvo naznačiť svoje hudobné smerovanie, pričom sa zameriava na  menej známe hudobné štýly, konceptuálne kompozície, netradičnú elektronickú a experimentálnu hudbu. LOM sa venuje aj vytváraniu vlastných hudobných a vizuálnych softvérov a hardvérového nástroja Elektrosluch, ktorý umožňuje počúvanie a nahrávanie elektromagnetických polí akýchkoľvek elektronických zariadení. Tieto aktivity zaznamenali úspech aj v zahraničí a Elektrosluch sa stal rýchlo populárnym, o čom svedčí aj dopyt z USA, Austrálie a Veľkej Británie. V roku 2013 sa vydavateľstvu podarilo vydať dve audiokazety (András Cséfalvay – Funeral the musical, Jonáš Gruska – Site specific resonances II), LP platňu Angakutt – Unshaped unspoken a v septembri sa konal workshop s peruánskym zvukovým umelcom Chrisom Galarretom. Workshop pozostával z viacerých častí. Ch. Galarreta viedol účastníkov k zostrojeniu vlastného zvukového prevodníka (transducer) a následne sa uskutočnilo nahrávanie rozličných zvukov v exteriéry.

Hoci produkcia LOM-u sa u nás teší popularite najmä v hudobnom undergrounde, newyorský magazín Impose označil LOM za jedno z najlepších vydavateľstiev roku 2013 a album A. Cséfalvaya  patril v českom časopise A2 medzi najlepšie albumy roka. Vydavateľstvo naďalej pokračuje vo svojej činnosti a už v októbri vychádza album skupiny Amen Tma s názvom Insect phonetic research. LOM je jedinečné vydavateľstvo, ktoré vydáva tú najzvláštnejšiu hudbu a upozorňuje svojimi aktivitami na to, že hudba sa nachádza všade okolo nás a citlivým prístupom umelcov dostáva uchopiteľnú formu v podobe nahrávok.
Fotogaléria a viac informácií o vydavateľstve LOM

 

 

Ondrej Čičman, Nadácia Intenda