Letné filmové delikatesy

Filmovým projekciám sa najmä v letných mesiacoch v mestách venuje čím ďalej tým viac nadšencov. Vytrhnutie z nudy dlhých letných dní v meste, najmä u školákov, a spestrenie večera dobrým filmom v prostredí priateľov bolo cieľom aj občianskeho združenia Nairam z Brezna. Ich projekt s názvom Letné filmové delikatesy v roku 2013 podporila Nadácia Intenda v programe Oživujeme verejný priestor.


Nairam je aktívne združenie, dobre známe v Brezne aj pre také aktivity, ako napríklad Lavičkové sympózium. Ich akcie sú spravidla situované v klube Bombura alebo jeho okolí. Aj tento filmový projekt organizátori priviedli do klubu, ktorý je v centre mesta. Od začiatku júla do polovice septembra sa konalo dovedna jedenásť filmových večerov. Tie sa od seba odlišovali žánrovo a väčšinu z nich spestrili aj vystúpenia hudobných skupín či diskusie so samotnými filmovými tvorcami. Prvý filmový večer patril snímke Lost in Poland, ktorý je dokumentárnym a hudobným dielom o slovenskom folk-punkovom hudobníkovi Dáša Fon Fľaša, ktorý po premietaní vystúpil. V iný večer sa zase premietal film Expedícia Island Peak Nepál, kde bol prítomný aj samotný tvorca Ján Uhlár. Na väčšine filmových večerov sa premietali filmy z festivalu Tell it quick, ktoré boli prevažne spojené aj s diskusiou alebo workshopom, kde sa záujemcovia mali možnosť dozvedieť o príprave animovaného filmu od prvotného námetu až po finalizáciu diela.


Filmové delikatesy prilákali do klubu Bombura mnoho mladých ľudí, ktorí sa popri tradičnej mainstreamovej kinematografii zoznámili aj so zaujímavou domácou filmovou tvorbou. Na základe novej inšpirácie vznikla aj zo strany samotných návštevníkov snaha o vytvorenie stáleho filmového klubu.

 

Ondrej Čičman, Nadácia Intenda