Letná čitáreň v Prievidzi

V letných mesiacoch, kedy majú najmä deti a študenti viac voľného času, volia ľudia rôzne formy oddychu. Niekto trávi dovolenku pri mori, iný sa zase venuje turistike. Dva mesiace prázdnin sú ale aj príležitosťou na obohacovanie sa o nové vedomosti. Občianske združenie Kultúra v Prievidzi preto prišla s nápadom, ktorý nazvalo výstižne Letná čitáreň. Projekt v roku 2013 podporila aj Nadácia Intenda prostredníctvom grantového programu Oživujeme verejný priestor.

Združenie vzniklo v roku 2011 a aktívne sa venuje usporadúvaniu kultúrno-spoločenských podujatí v meste a jeho verejnom priestore. V roku 2012 realizovali na Námestí slobody v Prievidzi tri blšie trhy, s cieľom stmeliť miestnu komunitu, predstaviť regionálnych predajcov a navodiť atmosféru tradičných trhov, ktoré sú v zahraničí vyhľadávané. Hoci občianske združenie realizuje viacero akcií,  malo potrebu vytvoriť niečo stále, trvácnejšie, čo bude obyvateľom k dispozícii podľa ich časových možností. Realizátori tak prišli s nápadom letnej čitárne, ktorá by fungovala v letných mesiacoch na Námestí slobody v Prievidzi (galériu k podujatiu si môžete pozrieť tu). Zabezpečili unimobunku, slúžiacu ako úschovňa pre publikácie, magazíny a časopisy, ktoré poskytla Mestská knižnica M. Mišíka. Letná čitáreň prilákala nielen deti, ale aj dospelých a kým tí čítali a odpočívali na tulivakoch, ich ratolesti mali možnosť hrať sa stolové hry alebo kresliť. Návštevníci taktiež mohli priniesť svoju vlastnú prečítanú knihu a vymeniť ju za ľubovoľnú knihu z knižnice. Čítanie a oddych však neboli jedinými aktivitami Letnej čitárne. Usporadúvali sa tu aj multižánrové večery, kde sa prezentovali najmä regionálne hudobné skupiny a spisovatelia čítali zo svojej autorskej tvorby. V jeden večer vystúpila napr. skupina Huzika a Jozef Vrábel následne čítal zo svojej básnickej tvorby. Letná čitáreň mala výhodné umiestnenie, keďže samotné námestie je bezpečným a frekventovaným priestorom a v jeho okolí sa nachádzajú kaviarne, toalety a free wifi pripojenie prostredníctvom ktorého si mohli návštevníci čitárne sťahovať elektronické knihy do tabletov.

Letnú čitáreň a sprievodné akcie navštívilo v prvom roku jej fungovania zhruba 3 400 návštevníkov. Vytvorila sa tak oáza voľného času, kde si ľudia mohli prečítať aktuálne informácie, knižné novinky aj klasiku alebo iba tak oddychovať. Minuloročný úspech projektu potvrdzuje tohtoročné pokračovanie Letnej čitárne, ktorá aj toto leto ponúka obyvateľom Prievidze priestor na trávenie svojho voľného času.

 

Ondrej Čičman, Nadácia Intenda