Krakatoa talk club – témy, ktoré si zaslúžia priestor

V dobe skratkovitých správ o udalostiach a témach vzniká absencia pre ľudí, ktorí radi vidia do tém hlbšie a zaujíma ich odborný názor. Nezisková organizácia Mladý pes z tohto dôvodu vytvorila projekt Krakatoa talk club, ktorý má charakter diskusného formátu. Etablovaný hosť rozpráva o tom prečo, ako a čo robí. Projekt bol podporený Nadáciou Intenda v programe Podporujeme súčasné umenie.

Krakatoa je neformálnou prezentáciou spojenou s diskusiou s profesionálmi z oblasti vedy, umenia, nových médií a technológií. Má ambíciu neplávať len po hladine témy, ale prostredníctvom otázok z publika a výmeny názorov prezentujúcich ísť do jej hĺbky. Vzniká tak vzájomná interakcia a sebareflexia prezentujúcich, ktorí svoje poznatky neprezentujú len v odbornej sfére, ale sú konfrontovaní širšou verejnosťou. Talk club vznikol v roku 2012 ako jedna z mnohých aktivít n. o. Mladý pes. Odprezentovali sa tu osobnosti ako Zuzana Haladová zaoberajúca sa počítačovou grafikou alebo Dušan Barok, teoretik a praktik nových médií. V cykle, ktorý sa konal od augusta až do novembra 2013, sa uskutočnilo päť diskusií. Domovom pre ne bolo centrum súčasnej kultúry v Bratislave A4. Prvá prednáška sa však konala na festivale Grape. Tu sa predstavil spoluzakladateľ Pixel Federation, najúspešnejšej slovenskej firmy venujúcej sa tvorbe webových a mobilných online hier,  Šimon Šicko. Porozprával o ceste a vývoji spoločnosti. Ďalšie prednášky sa venovali napríklad prepojeniu syntetickej biológie s umením (Peter Sýkora), Adam Horowitz predstavil svoj dokumentárny film Nuclear Savage pojednávajúci o cielenom rádioaktívnom znečisťovaní americkou vládou v Tichom oceáne a jej dopadoch na domorodé obyvateľstvo v týchto miestach. O svojej tvorbe porozprával zvukový umelec Noitu z Macedónska a záverečná diskusia patrila Františkovi Gyárfášovi a jeho téme o vývoji a filozofii internetu.

Aj vďaka zacieleniu na širokú verejnosť sa tejto diskusnej platforme podarilo spopularizovať, konfrontovať a rozoberať mnohé aktuálne témy, o ktorých sa v médiách dozvedáme len okrajovo. Krakatoa talk club sa uskutočňuje pravidelne aj naďalej a rôznorodosť pozvaných hosťov zabezpečuje tematickú pestrosť a aktuálnosť projektu.

 


Ondrej Čičman, Nadácia Intenda