Jumma Haydary: „Chcel som sa vrátiť naspäť do Afganistanu.“

Žurnalistom žurnalistiky prišiel porozprávať nielen o Afganistane, ale aj o svojej práci na Slovenskej technickej univerzite a rozvojových projektoch v tejto krajine docent Jumma Haydary.


Sympatický pán zaujal svoje publikum už od začiatku. Pri klasickej otázke, či nechcel odísť ďalej na západ, odpovedal vcelku zaujímavo: „Zostal som tu. Boli tu pekné baby.“ Ako veľa cudzincov, na začiatku mal aj on problémy s jazykom. Za roky u nás sa naučil plynule slovenčinu. Napriek tomu rodný jazyk stále používa. So svojím synom sa rozpráva iba po perzsky. Vie jazyk, no nie tak dobre ako ja. Vplyv slovenčiny naňho je veľký. Ja som iba jedna osoba, okolie rozpráva po slovensky.“


Docent Haydary spomínal aj na svoju rodnú krajinu. Hoci sa počas socializmu dostal do Československa, na to, že by tu ostal natrvalo, na začiatku vôbec nepomýšľal. „V Afganistane sme mali vtedy vojnu, povolávali aj študentov a šanca na prežitie bola 30 – 40 %. Bol som rád, že som sem prišiel, no myslel som si, že o niekoľko rokov vojna skončí a vrátim sa naspäť do Afganistanu,“ uviedol.


Absolvent Fakulty chemickej a potravinárskej technológie na svoju rodnú krajinu nezabudol. Okrem dovolenkových ciest tam chodí aj pracovne. Za úspešnú označil spoluprácu medzi STU a dvoma afgánskymi univerzitami. „V spolupráci s dvoma afgánskymi univerzitami kábulskou polytechnickou univerzitou a heratskou univerzitou sme od roku 2005 spolupracovali na šiestich rôznych projektoch,“ dodáva.


A čo si myslí o študentoch na Slovensku a v Afganistane? „Študenti nielen na Slovensku, ale na celom svete sú rovnakí - leniví, nechce sa im učiť. Sú radi, ak im odpadne hodina,“ prekvapil nečakanou, no vtipnou odpoveďou sympatický hosť.


Beseda so študentmi žurnalistiky sa uskutočnila v rámci série odborných prednášok a diskusií s cudzincami žijúcimi na Slovensku v rámci projektu Nadácie Intenda, podporeného Európskou úniou z Európskeho fondu na podporu integrácie štátnych príslušníkov tretích krajín programu Solidarita pri riadení migračných tokov.

 

Michal Hlúbik, 3. ročník, Katedra žurnalistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave