Filmová záhrada vo Zvolenskej Slatine

Pritiahnuť mladých ľudí ku kultúre, umeniu a vážnejším témam najmä v letných mesiacoch určite nie je ľahká úloha. Občianske združenie Slovenský skauting, 21. zbor Korčín Zvolenská Slatina projektom Filmová záhrada priniesli do obce večerné premietania filmov s rozličným tematickým zameraním, ale aj dva workshopy, fotografickú výstavu a koncert. Aktivity podporila aj Nadácia Intenda v programe Oživujeme verejný priestor.

V priestoroch bývalej záhrady, ktorú taktiež zrenovovalo o. z. Slovenský skauting, v centrálnej časti obce Zvolenská Slatina sa začalo s premietaním v júli prvým filmovým večerom a snímkou Ružové sny, no už čoskoro sa z Filmovej záhrady stal festiva Guča – guča umenia. „Tento názov presne vystihuje podstatu festivalu, ktorý chce ponúknuť multižánrový program v rôznych oblastiach umenia,“ povedal Matej Fekiač, jeden z organizátorov (zdroj). Diváci počas filmových večerov mohli vidieť snímky z dielne slovenských a zahraničných režisérov. V jeden večer sa premietali dva slovenské dokumenty venujúce sa krásam našej prírody. Prvý s názvom Zadná Poľana pojednával o nedotknutej prírode zachovaného pralesa, ktorý sa nachádza na Zadnej Poľane a druhý film Strážca divočiny sa zase zameral na krásu Tichej doliny vo Vysokých Tatrách. V ten istý večer si návštevníci mohli prezrieť aj fotografie autora Mateja Fekiača s názvom Dedina a mesto. Ďalšími filmami boli, dnes už kultový, Trainspotting a dokumentárny film Kauza Cervanová, ktorý rozpráva o neslávne známom prípade. Organizátori usporiadali aj dva workshopy. Čierna biela poskytla záujemcom možnosť fotografovať a manuálne vyvolávať čiernobiele fotografie. Workshop Stopy v krajine mal skôr meditatívnejší charakter a záujemcovia pri prechádzke lesom zanechali „stopy“ v podobe útvarov vyrobených z materiálov, ktoré poskytla príroda sama. Jeden večer patril iba mladej rockovej kapele Peacock Ball, ktorá svojou tvorbou odkazuje na vplyvy 60. a 70. rokov.

Zorganizovanie podobného festivalu v skromných podmienkach, aké mali iniciátori projektu k dispozícii, si žiada predovšetkým odhodlanie. To im nechýba, dôkazom čoho je fakt, že toto leto sa festival Guča uskutočnil už druhýkrát a bol rozšírený o diskusie, viacej koncertov a workshopov. Podujatie, ktoré odštartovalo v roku 2013 má potenciál rokmi rásť a prinášať do obce Zvolenská Slatina viacej kultúry a umenia.

 

 

Ondrej Čičman, Nadácia Intenda