Exitab a experimentálna hudba

Za hlavným prúdom hudby, ktorý sa na nás valí v repetitívnom režime z väčšiny rádií, sa skrýva rozmanité spektrum hudby najrôznejších žánrov. Tá si často vyžaduje citlivejšieho poslucháča a čas. Vydavateľstvo Exitab, ktoré sa venuje vydávaniu prevažne elektronickej, ale aj inej experimentálnej hudby v roku 2013 priblížilo slovenskému poslucháčovi prostredníctvom projektu Exitab prsnts dvomi hudobnými večermi rozličných domácich a zahraničných interpretov. Projekt podporila aj Nadácia Intenda v programe Podporujeme súčasné umenie.

Exitab je hudobné vydavateľstvo, prostredníctvom ktorého svoje albumy vydávajú rôzni interpreti, napríklad aj, už etablovaní na slovenskej hudobnej scéne, The Ills. Albumom sa dostáva pozornosti nielen na domácej scéne, ale aj v zahraničí. Projekt Exitab prsnts odprezentoval diela mladých umelcov domácej scény v konfrontácii so zahraničnými interpretmi v bratislavskom klube Fuga. Prvý hudobný večer bol reakciou na tému, ktorej sa dotkol aj berlínsky festival experimentálnej a progresívnej hudby CTM Berlin. Tou bolo postavenie žien v súčasnom umení, konkrétne v súčasnej experimentálnej a elektronickej hudbe. Svoju progresívnu elektronickú hudbu predstavila americká experimentátorka Holly Herndon. Tá spájala štúdiové kompozície so živou improvizáciou. Druhý hudobný večer patril americkej producentke Laurel Halo. Vystúpenie predchádzalo vydaniu jej albumu Chances of Rain, ktorý bol v prestížnom magazíne The Wire zaradený na druhú priečku v rebríčku päťdesiatich najpozoruhodnejších albumov roka. Ďalej sa tu predstavili napríklad Melting, Imre Kiss, Lucia Udvardyova, či Sky to speak. Väčšinu hudobných vystúpení dopĺňali aj živé vizuály, o ktoré sa postarali Stix a An Chaosdroid.

Koncerty prilákali do Bratislavy aj skupinky zahraničných fanúšikov z Budapešti, Viedne a Čiech. Tento impulz spojil scény a naštartoval spoluprácu výmenných koncertov. Projektom Exitab prsnts sa tak do povedomia opäť o čosi viac dostala experimentálna a elektronická hudba, ktorá spojila domácich a zahraničných interpretov a nastolila aj tému postavenie žien v súčasnej experimentálnej hudbe.

Foto k podujatiu: tu

 

Ondrej Čičman, Nadácia Intenda