Checkpoint

Adam Felix je mladý filmový tvorca, ktorý má za sebou už niekoľko ambicióznych snímok ako Trogár, Deň naviac alebo Jama. Film s názvom Checkpoint bol jeho absolventskou prácou a jeho realizáciu podporila aj Nadácia Intenda v programe Podporujeme súčasné umenie.

Ide o krátkometrážnu absurdnú komédiu (30 min.), na ktorej sa začalo pracovať v lete 2013 a diváci ju mohli vidieť v apríli 2014. Mladé dievča Ester sa vydáva na cestu, aby vrátilo vysávač, pretože miesto nasávania vzduchu ho vyfukuje von. Jej odhodlanie dotiahnuť vec dokonca rastie s ignorovaním jej výziev na reklamáciu a preto sa, už len z princípu, rozhodne nasadnúť na autobus a vydá sa záležitosť riešiť osobne. Vystúpi na malej autobusovej stanici, kde ďalej čaká. Tu sa odohráva celý príbeh. Človek, ktorý chce od nej drobné ju nakoniec okradne a stretáva sa s najrôznejšími charaktermi. Každé toto stretnutie má samostatnú výpovednú hodnotu a viac je vypovedané hereckou akciou ako dialógmi. A. Felix štylizoval film do čierno-bieleho vizuálu, no ide o svieži titul karikujúci typické prostredie malého slovenského mestečka a jeho charaktery. Film bol prezentovaný vo viacerých mestách – Bratislava, Nitra, Turzovka. Ambície autora a jeho diela sú však vyššie a dlhodobo pracuje na prezentácii filmu na medzinárodných filmových festivaloch ako Berlinale, či Cannes.

Filmy Adama Felixa prekračujú rámec študentskej produkcie a sú osviežením slovenskej kinematografie. Postupne sa v nich vykresľuje autorský rukopis a mladý režisér už vo svojich prvých snímkach začal odkrývať svoj tvorivý potenciál.

 

Ondrej Čičman, Nadácia Intenda