Projekcie nového dokumentu Jara Vojteka spojené s diskusiou

10.08.2010

Nadácia Intenda a Ugly Agency & Production s.r.o. Vás pozývajú na projekcie nového filmu Jara Vojteka Z kola von.  Dokumentarista Jaro Vojtek prichádza s krátkometrážnym sociálne ladeným dokumentom, ktorý vznikol ako súčasť projektu Nadácie Intenda realizovaného od septembra 2009 s cieľom zlepšiť ponuku pre ľudí, ktorí  poskytujú sociálne služby deťom a mladým ľuďom v nízkoprahových kluboch. Súčasťou projekcií bude diskusia s tvorcom filmu. V Bratislave bude projekcia spojená s krstom rovnomennej knihy. Moderuje: Dušan Cinkota.

 

premiérové projekcie:
 

Bratislava  ■  24.8.2010   ■   19.00   ■  Galleria Cvernovka
Žilina      ■  2.9.2010    ■   19.00   ■  Stanica Žilina- Záriečie
Košice       ■  3.9.2010     ■   19.00   ■  Tabačka Kulturfabrik

 


O filme

Hlavnou postavou je Róm Jožo/Fero, ktorého závislosť pripravila o všetko a spolu s rodinou ho vytlačila na perifériu spoločnosti. Poznačený neľahkým osudom zostáva večným dieťaťom, ktorého najlepším priateľom sa stal pes Nemo. I napriek prvotnej zaostalosti sa Fero mentálne vyvyšuje nad ostatnými členmi  rodiny a ako jedený má snahu o návrat späť do normálneho života. Vojtek úprimným a neštylizovaným spôsobom sleduje emócie, spomínanie na traumatickú minulosť, ľahostajnosť i „pracovitosť“ jednotlivých členov rodiny. Dej i príbehový oblúk vytvára denná rutina a spôsob života samotných postáv. Autentické zachytenie reality vizuálne dopĺňa jednoduchá kamera a silná téma s výraznými hrdinami, ktorých netreba upravovať či nastavovať v krajšom svetle. 

„Drobnokresba života ľudí na ulici. Žiadne veľké tragédie... len každodennosť.“

„Dokument o rodine, ktorá zosobňuje v sebe to, s čím sa nízkoprahové organizácie denne stretávajú – neschopnosť prijať ponúkanú pomoc na jednej strane a problém nájsť efektívny spôsob minimalizácie zdravotných a sociálnych rizík na strane druhej.“

TRAILER k filmu TU.

Vy tu už nebývate. Bohužiaľ. Dovidenia (SME, 24.08.2010)
Aj „bezdomovec“ má na vysokú školu (Hospodárske noviny, 25.08.2010)

 

Film vznikol ako súčasť projektu Nadácie Intenda Budovanie kapacít pre rozvoj nízkoprahových služieb a tvorbu sociálnych sietí pre neinštitucionalizovanú mládež, realizovaného s podporou: