Hudba v parku znela v klube

19.08.2014

Neformálnej skupine mladých humenských hudobných nadšencov okolo Juraja Behúna a Jany Ďuraškovej sa toto leto podarilo zrealizovať nápad, ktorý nosili v hlavách už dlhšiu dobu - zorganizovať prvý festival domácich „garážových“ kapiel. A aby predstavili neinštitucializované hudobné aktivity mladých Humenčanov čo najširšiemu publiku, zaumienili si podujatie uskutočniť v prostredí mestského parku - priamo na terase renesančného kaštieľa. Mladých lokálnych hudobníkov podporila Nadácia Intenda v rámci grantového programu Oživujeme verejný priestor, do ktorého cieľov projekt presne zapadal a myšlienka zaujala aj Vihorlatské múzeum, ktoré poskytlo priestory národnej kultúrnej pamiatky,  takže koncerty sa mohli pod názvom Hudba v parku odohrať v piatok 8. augusta 2014.

Entuziazmus miestnych aktivistov však začala tesne pred stanoveným termínom tlmiť predpoveď počasia – neveľký rozpočet produkcie festivalu nedovoľoval uskutočniť koncerty aj v prípade ak bude pršať. Hudobníci aj diváci do poslednej chvíle dúfali, že nad Parkom mieru zasvieti v deň D slnko, počasie však ich priania nevypočulo a dážď všetkých vyhnal z pódia pod holým nebom do alternatívnych priestorov pod strechou. „Je to veľká škoda že sa koncerty nemohli uskutočniť v atraktívnom prostredí parku“, svorne a úprimne skonštatovali organizátori podujatia, „mestský park s kaštieľom sú veľmi vhodným priestorom na organizovanie kultúrnych podujatí  - park je v bezprostrednej blízkosti pešej zóny v centre mesta a festival by mal potenciál pritiahnuť veľký počet ľudí, ktorí by inak túto krásnu lokalitu nenavštívili.“

Festival teda hostil Nostalgia Music Pub, obľúbené centrum hudobného diania v Humennom. Letná koncertná sezóna v klube býva v porovnaní s ostatnými mesiacmi v roku slabšia, takže sa tu pri tejto príležitosti zišli takmer všetci mladí priaznivci alternatívnych hudobných kapiel, ktorí trávili v meste prázdniny. Predovšetkým oni boli cieľovou skupinou festivalu. Okrem plánovaných návštevníkov podujatie svojím zvukom, ktoré sa šírilo v okolí Nostalgie, oslovilo aj skupinu náhodných divákov. Neboli samozrejme v takom počte, aký by pritiahla hudba hraná v parku, ale klub bol v duchu myšlienky pôvodného zámeru otvorený pre publikum z radov najširšej verejnosti, na ktorú bol pripravený napr. aj neobvykle vyhlásenou nefajčiarskou zónou v celom podniku.  Obecenstvu sa predstavili miestne mladé kapely, ktoré hrávajú okrem svojich skúšobní najmä v puboch alebo na festivaloch. Tentoraz sa prezentovali spolu na jednom mieste v rámci odlišného formátu, čo bolo rozhodne vítaným spestrením lokálnej hudobnej scény. Festival otvorilo duo Andrea & BAXO svojimi akustickými covermi prevzatých skladieb. Unplugged atmosféru pritvrdil punk-rock v podaní kapely Skrytý význam. Publikum následne roztancovali temperamentné rytmy cigánskej hudby v podaní Gypsy Kenvelo, po ktorých náladu znova zmenil temný post-hardcore formácie Stepaside, v ktorej pôsobí aj spomínaný Juraj Behún. Po nich predstavili svoje alternative-blues Jack the Bear a festival zakončila beatovým vlnením rock'n'roll-big-beatová skupina The Waves. Čerešničkou na multižánrovej hudobnej torte boli improvizácie, ktoré s viacerými účinkujúcimi predviedol špeciálny hosť festivalu, známy trúbkar Oskar Török, rodák z Humenného, ktorý momentálne pôsobí v Prahe.

Skvelá atmosféra, výborná muzika, hojný počet zúčastnených a ich pozitívne reakcie preukázali životaschopnosť a opodstatnenosť tohto formátu. Veríme, že  Hudba v parku 2014 bola „nultým“ ročníkom a v ďalších rokoch sa, či už s podporou Nadácie Intenda alebo iného donora, festival uskutoční opäť a aj na zamýšľanej terase kaštieľa v Humennom a podarí sa mu obnoviť tradíciu pravidelného konania kultúrnych podujatí v mestskom parku, ktorá bola prerušená v minulom storočí.