Simon Puchý, mladý hudobný talent

05.09.2014

Hudobný talent a vzťah ku klasickej hudbe sa u takto obdarených osobností prejaví často už v mladom veku. To je aj prípad Simona Puchého. Pod vedením Miroslava Olšanského, pedagóga na ZUŠ Márie Hemerkovej v Košiciach, sa venuje hre na klasickú gitaru a už vo svojich jedenástich rokoch sa dočkal niekoľkých zaujímavých výsledkov na gitarových súťažiach. Vďaka podpore z Nadácie Intenda, z individuálnej schémy Podporujeme talenty, mohol mladý hudobník svoje skúsenosti obohatiť o konfrontáciu so svetovou špičkou v jeho vekovej kategórii vďaka účasti na medzinárodnej gitarovej súťaži v českom Zruči nad Sázavou, ktorá sa konala od 19. 6 do 21. 6. 2014. Individuálnou schémou Podporujeme talenty chce nadácia podporovať prezentovanie mladej generácie, vo veku 6-21 rokov, na súťažných či prezentačných podujatiach v zahraničí. Úspešný žiadateľ má tak zabezpečené pokrytie registračných poplatkov, cestovných a ubytovacích nákladov a ďalších položiek, ktoré bezprostredne súvisia s možnosťou účasti na zvolenom podujatí.


Simon bol zaradený do druhej kategórie, v ktorej súťažilo šestnásť účastníkov. Pripravil si tri skladby, medzi nimi aj Bourée od J. S. Bacha. Napokon sa umiestnil na šiestom mieste, čo predstavuje v ťažkej medzinárodnej konkurencii skvelý výsledok. „Simon je mimoriadne muzikálny a vidieť na ňom nadšenie z hry,“ povedal o svojom žiakovi Miroslav Olšanský. Pre mladého umelca nie je tak nič lepšie ako predvedenie svojich zručností pred skúsenými porotcami a vysoké umiestnenie podporuje zdravé sebavedomie a chuť do ďalšieho hrania.


Simon v roku 2013 dosiahol aj 4. miesto v súťaži Mladí gitaristi, ale aj čestné uznanie na gitarovej súťaži PRAGuitarra Clássica 2014. Nezostáva však len pri interpretácii známych skladieb. Sám si začal písať piesne a je preto možné, že onedlho sa mladý talent bude zapájať do autorských súťaží a popredné umiestnenia na seba nenechajú dlho čakať.

Ondrej Čičman, Nadácia Intenda