Otvorenie multisenzorického ihriska v Hideparku

15.10.2014

Nitriansky Hidepark, v minulosti zanedbané priestranstvo, sa postupnou revitalizáciou stáva kultúrnym centrom, kde sa konajú hudobné, divadelné festivaly, nachádza sa tu komunitná záhrada a ihriská na petanque a parkour. K tejto revitalizácii prispelo aj občianske združenie Campanula. Tým, že túto lokalitu navštevuje čoraz viacej detí, združenie sa rozhodlo pre výstavbu ihriska, na ktorej sa podieľali aj samotné deti. Projekt H.R.A. (hra, radosť, aktivita) podporila aj Nadácia Intenda v programe Oživujeme verejný priestor. 30. septembra 2014 sme nechýbali pri otvorení nového, upraveného priestoru v Hideparku.

„Z potrieb detí, ktorých sem chodí čím ďalej tým viac, sme sa rozhodli urobiť niečo pre ne. Ihrisko je kombináciou umelohmotných preliezok a prírodných materiálov. Deti tu rozvíjajú všetky svoje zmysly. Vysadili sme rôzne druhy bylín a oni tak spoznávajú ich liečivé účinky, môžu ich ochutnať. Potom je tu pocitový chodník, po ktorom deti môžu chodiť bosé,“ hovorí Zuzana Kiripolská z OZ Campanula. Ďalej nám ukazuje preliezku z hliny a jutových vriec. „Pre dospelých iba hŕba hliny, no deti,“ ako hovorí Z. Kiripolská, „v tom objavia vždy niečo nové a hrajú sa na autobusárov alebo sa plavia na veľrybe. Počas realizácie vzniklo prepojenie medzi naším združením s OZ Poznaj a chráň a OZ Triptych. Ako pri väčšine našich projektov prišlo k medzigeneračnému prepojeniu. Na ihrisku pracovali všetci, od trojročných detí až po dôchodcov,“ dodáva Kiripolská. Z Hideparku sa tak stáva miesto, kde si každý nájde to svoje, či už má rád šport, staranie sa o svoj kúsok zeme v komunitnej záhrade alebo chce iba tak oddychovať. „Tým, že sme dostali priestor sa tu realizovať, sme sa rozhodli, že práve toto je miesto, kam budeme chodiť po práci, kde sa budeme stretávať a robiť niečo zmysluplné,“ povedala Katarína Bahnová z OZ Poznaj a chráň.

Na ihrisku si návštevníci môžu pozrieť aj fotografie, ktoré dokumentujú celý priebeh prípravy ihriska až po jeho súčasnú, finálnu podobu. Multisenzorické ihrisko je tak akousi minikrajinou, ktorú si deti vybudovali spoločne so svojimi rodičmi. Hoci je to priestor pre všetkých, ide predovšetkým o najmladšiu generáciu, ktorá je takto v kontakte s prírodou, sama prispeje k jej zveľadeniu a aspoň na chvíľu sa dostane z uponáhľaného mestského prostredia.

 

Ondrej Čičman, Nadácia Intenda