Navštívili sme Lavičkové sympózium v Brezne

03.09.2014

Okolie breznianskeho klubu Bombura ožilo aj tento rok rezbárskym a sochárskym remeslom. Lavičkové sympózium, ktoré podporila Nadácia Intenda v rámci programu Oživujeme verejný priestor, sa dočkalo svojho druhého ročníka. My sme Brezno navštívili v piatok, kedy práce na lavičkách boli ešte v plnom prúde. Nádvorie klubu Bombura sa zmenilo na galériu, kde ľudia mohli pozorovať umelcov priamo pri práci.


Zubná kefka, lyžica, či lavička so šachovnicou sú výtvormi minuloročného sympózia. Spestrujú nábrežie Hrona a poskytujú oddych pre obyvateľov, ktorí tu trávia svoj voľný čas. Organizátor podujatia Marián Pavúk, z občianskeho združenia Nairam, nás zaviedol aj na toto miesto. Ukázal nám a bližšie povedal o každej lavičke a porozprával nám viac o tohtoročnom sympóziu. „Oproti minulému ročníku sme tento rok povýšili o sprievodné akcie. Vystúpi experimentálna kapela Ľúbozvučné konvalinky, miestny hip-hoper Loopata Makay predstaví svoj nový videoklip. Taktiež premietneme celovečerný film a samozrejmosťou je finálne prezentovanie vyrezaných diel. Umelci pracujú bez nároku na honorár, no poskytli sme im materiál, ubytovanie, stravu a občerstvenie,“ povedal Marián Pavúk.


Minulý ročník bol tematicky neobmedzený a umelci mali voľnú ruku pri výbere tém. Vznikli tak originálne a odlišné lavičky, ktoré dnes lemujú breznianske nábrežie. „Tento rok vyrábame lavičky pre detský park, ihrisko, ktoré bude situované medzi panelákmi v Štvrti Ladislava Novomeského (ŠNL). Pracujú na nich študenti sochárstva a rezbárstva, ale sú tu aj vyštudovaní rezbári. Dúfame, že sa nám zo sympózia podarí vytvoriť akciu, ktorá bude trvať niekoľko rokov,“ povedal Juraj Mucha, spoluorganizátor a zároveň aj jeden z tvorcov drevených lavičiek. Ukazuje nám budúce diela, ktoré sú ešte len kusmi dreva. Pod pílami rezbárov z nich však v rýchlom tempe odletujú piliny a odhaľujú sa tvary unikátnych výtvorov. J. Mucha vraví, že deti sa môžu tešiť na lavičky v tvare skateboardu, chrobákov, či krokodíla.


Okrem ŠNL budú ďalšie lavičky osadené aj v oddychovej zóne na sídlisku Mazorníkovo. Podľa slov M. Pavúka bude osádzanie prebiehať počas septembra. Slovenskí výtvarníci vytvorili a darovali Brezňanom ďalšie jedinečné lavičky a svojou činnosťou, okrem nábrežia, oživili aj iné časti mesta Brezno.

Ondrej Čičman, Nadácia Intenda