Krakatoa talk club

24.11.2014

Krakatoa talk club je diskusný formát pre ľudí, ktorí sa radi dozvedajú o rozličných témach čo možno najviac od pozvaných hostí diskutujúcich na rôzne témy. V dobe skratkovitých správ a kvanta informácií vzniká potreba po „širšom zábere“ tém u tých, ktorí chcú vidieť do hĺbky témy. Podujatie organizuje nezisková organizácia Mladý pes a dňa 20. 11. 2014 sa v bratislavskom Photoporte uskutočnila posledná tohtoročná diskusia s hosťom Pavlom Rusnákom. Projekt podporila Nadácia Intenda v programe Podporujeme súčasné umenie.

O tomto etablovanom formáte nám priamo na podujatí prezradila viac jedna z organizátoriek Ľubica Drangová: „Robíme to od roku 2012 a usporiadali sme nejakých dvadsať diskusií. Mali sme pocit, že sa tu deje veľa zaujímavých vecí, no chýbali možno nejaké pravidelné stretnutia skôr menšieho charakteru pre užšiu komunitu, ktorá sa o dané témy zaujíma a vedela by pravidelne prezentovať svoju tvorbu. Taktiež sme chceli byť opozíciou k populárnym formátom ako Pecha Kucha či TedX a zamerať sa na jednu tému, ísť viac do hĺbky.“ Krakatoa sa teda zameriava na umenie nových médií, vedu a technológie, ktoré s tým súvisia. Pavol Rusnák prišiel porozprávať o svojich viacerých hackerských projektoch. Už hneď na začiatku vysvetľuje, že hacker nie je cracker. Dva rozdielne termíny, ktoré sa u nás veľmi nerozlišujú. Sám Rusnák vraví, že cracker je ten, čo sa usiluje o poškodenie a hacker je tvorca, ten, čo sa snaží nejaký problém „rozlúsknuť“. Následne sa púšťa do prezentácie viacerých projektov, ktoré majú umelecký význam a vysvetľuje, že technológie v týchto projektoch nemajú byť vnímané, ale vnímaný a jediný viditeľný má byť práve umelecký výstup. Rusnák bol pri zrode všetkých súčasných československých hackerspace-ov ako Progressbar, Brmlab, vo1d. Hackerspace-y opisuje ako priestory, kde sa hackeri usilujú vyriešiť nejaký problém, prísť na nové riešenia, prostredníctvom softvérov a technológií vytvárať zaujímavé a kreatívne umelecké diela, ale aj praktické veci ako napr. drobnú technológiu na platenie virtuálnou menou Bitcoin, na čom v súčasnosti pracuje.

Po prezentácii nasledovala živá diskusia, z ktorej bolo cítiť záujem ľudí vedieť viac o téme, ktorá u nás nie je veľmi diskutovaná. Hosť ešte na záver hovorí o snahe vybudovať platformu CTJB, ktorá by užšie prepájala spomínané hackerspace-y. Krakatoa talk club sa rozlúčil s tretím ročníkom diskusií neobohranou témou, čo je v zásade veľkou devízou celého formátu, ktorý otvára málo rozoberané témy. Ľ. Drangová ešte dodáva, že po toľkých diskusiách sa uvažuje nad vydaním publikácie, ktorá by zhŕňala doterajšie úsilie. Veríme, že ďalší ročník opäť prinesie zaujímavých hostí, nové témy a hlavne ešte viac ľudí so záujmom vidieť, dozvedieť sa a pýtať sa.
Rozhovor s Pavlom Rusnákom si môžete prečítať TU.

 

 

Ondrej Čičman, Nadácia Intenda