Festival pekná cesta 2014

08.09.2014

Ďalší ročník komunitného Festivalu Pekná cesta privítal svojich návštevníkov v sobotu 6. septembra na lúke pri horárni na Peknej ceste v Bratislave. Aké atraktívne môže byť trávenie spoločného voľného času v blízkosti našich bydlísk zažili už po tretí krát (nielen, ale najmä) obyvatelia mestských častí Krasňany, Rača a Nové mesto.

Vzhľadom k prudkému nárastu novej výstavby v týchto mestských častiach pribudlo veľa nových rodín a mladých ľudí. Ich aktivity sú izolované, nepoznajú sa. Festival Pekná cesta je lokálna akcia zameraná okrem samotného kultúrneho podujatia najmä na vytváranie a posilnenie vzťahov medzi miestnymi obyvateľmi. „Dôležité sú dobre vybrané funkčné témy na diskusiu, alebo vzdelávacie aktivity. V súčasnosti je tento trend nevyhnutný pre vytváranie zodpovedného a aktívneho vzťahu k lokalite v ktorej žijeme“, vysvetľuje Lucia Holinová z občianskeho združenia Reserva, ktoré podujatie organizovalo. Utváraním väzieb aktívnych obyvateľov chcú organizátori podujatia docieliť ich zapojenie pre ďalšie komunitné projekty v tejto lokalite. O tom, že tento prístup funguje, svedčí aj skutočnosť, že vďaka festivalu už čoskoro spoja svoje kapacity miestni aktivisti v úsilí uviesť do reality myšlienku vytvorenia komunitnej záhrady.

Festival Pekná cesta vznikol ako akcia niekoľkých nadšencov na báze dobrovoľnosti. Spontánne sa zúčastnilo takmer 200 ľudí. Dopyt po podujatí a potreba podpory komunitného spolužitia nových obyvateľov Rače a Nového mesta vyústili do zorganizovania aktuálneho, už tretieho ročníka. Po predošlých dvoch v rokoch 2010 a 2011, ktoré sa udiali výlučne vďaka entuziazmu lokálnych aktivistov, sa podarilo organizátorom získať finančnú podporu z Nadácie Intenda v grantovom programe Oživujeme verejný priestor, aj vďaka ktorej  bolo možné uskutočniť kultúrne podujatie väčšieho rozsahu so zámerom osloviť širšiu skupinu obyvateľov.

Realizačný tím pripravujúci podujatie síce vystrašil krátky doobedňajší dážď, priaznivá prognóza počasia sa našťastie vyplnila a plánovaní ale aj náhodní návštevníci rekreačnej zóny lesa na Peknej ceste tak mohli vzájomne stráviť veľmi príjemné popoludnie a večer. Pre rodiny s deťmi boli počas celého dňa pripravené aktivity v tvorivých dielňach, kde vznikali nápadité výtvarné diela, vlastnoručné motívy na tričkách či originálne plastiky. Na čerstvom vzduchu pri hrách alebo diskusiách so susedmi rýchlo vyhladne, takže ohniská v areáli boli plne vyťažené, k dispozícii bol tiež gril. Tí, čo neholdujú opekaniu, si mohli pochutiť na vegetariánskych špecialitách a podával sa guláš aj fazuľovica. O zábavu sa postarali bratislavské hudobné skupiny a hudobníci – Milosga, Uwira, originálne skladby i famózne coververzie Depeche Mode či Rage Against the Machine predviedli Perly pokleslého výberu, vystúpil výnimočný zjav slovenskej hudby, skupina Med, zaznela typická melodika v podaní Živých kvetov a večer zakončili Kamoško & Kokosko.