OVP 2013

Parkour v Hideparku

Nitriansky Hidepark ponúka svojim návštevníkom viacero príležitostí ako tráviť voľný čas. Nachádza sa tu detské ihrisko, komunitná záhrada a od leta 2013 aj parkourové ihrisko. Projekt podporujúci športy ako parkour a free run, za ktorým stojí Stanislav Zupka, podporila Nadácia Intenda v programe Oživujeme verejný priestor.

Projekt Karavan

Slovenskí výtvarníci Daniela Krajčová a Oto Hudec spoločne zorganizovali Projekt Karavan. Počas jeho mesačného trvania (august - september 2013) putovali po slovenských mestách, dedinách a osadách, v ktorých veľkú časť tvorí rómska komunita. Projekt podporila Nadácia Intenda v programe Oživujeme verejný priestor.

Na bicykli za krásami Ružomberka

Požičovne bicyklov sú v súčasnosti populárne najmä vo väčších mestách. Využívajú sa kvôli zlepšeniu ekologických podmienok a športovým aktivitám občanov. Iniciátori z ružomberského občianskeho združenia Tvorivý rozvoj sa tiež rozhodli pre vybudovanie požičovne bicyklov, ktorá by slúžila obyvateľom mesta.

Oáza na púšti

Nitrianska pešia zóna bola ešte donedávna miestom, ktorým prúdili ľudia v húfoch, zastavovali sa, debatovali. Dnes je to miesto, ktorým väčšina ľudí iba prejde, keďže v okolí je viacero nákupných centier, ktoré ponúkajú zákazníkom prakticky všetko, čo potrebujú.

Za Vami!

Ochotnícke divadelné spolky a predstavenia majú na Slovensku dlhodobú tradíciu. Produkcií, ktoré si však vezmú verejný priestor za svoj a pretvoria ho na divadelný obraz nie je veľa. Divadelníci z občianskeho združenia Divadlo Kaplnka spojením divadelnej inscenácie v kombinácii so súčasným umením a tvorbou mladých ľudí pripravili projekt Za vami! Pouličné slovenské divadlo: Skrotenie zlej ženy alebo recept na lásku.

Čo sa urodilo v komunitnej záhradke?

Nájsť si vlastnú oázu na pestovanie zeleniny, ovocia, výsadbu rastlín či aktívny oddych v urbanizovanom prostredí sídliska býva problematické, avšak nie nemožné. Na najväčšom sídlisku Sásová v Banskej Bystrici sa mladí aktivisti rozhodli vytvoriť si vlastné útočisko.

Klub DROM_CESTA spája

Priestor pre aktívne stretávanie sa znevýhodnenej  rómskej mládeže sa rozhodli vytvoriť mladí aktivisti v obci Boliarov.

Aktívna záhrada v Uhrovci

Vytvoriť živý priestor ponúkajúci rozmanité možnosti na aktívne trávenie voľného času pre mladých ľudí sa rozhodli vytvoriť aktivisti z obce Uhrovec. Projekt Aktívna záhrada mal mladým ľuďom priniesť možnosť realizovať sa, posilniť komunitu formujúcu sa okolo tohto priestoru a inšpirovať aj ďalších mladých v ich domácom prostredí – obci.

Wheels of art festival

Skateboarding, inline korčuľovanie a biking sa tešia stále veľkému záujmu medzi mladými ľuďmi. Priestor na svoje aktivity si väčšinou vytvárajú v mestách svojpomocne a podľa vlastných kreatívnych predstáv. Aktivizáciou ľudí, ktorých tento šport spája, ale aj širokej verejnosti, sa občianske združenie Wheels of art rozhodlo zrevitalizovať bývalý skatepark v Prešove a vybudovať tak priestor na voľnočasové aktivity spojené so spomíanými druhmi športu.

Letné filmové delikatesy

Filmovým projekciám sa najmä v letných mesiacoch v mestách venuje čím ďalej tým viac nadšencov. Vytrhnutie z nudy dlhých letných dní v meste, najmä u školákov, a spestrenie večera dobrým filmom v prostredí priateľov bolo cieľom aj občianskeho združenia Nairam z Brezna. Ich projekt s názvom Letné filmové delikatesy v roku 2013 podporila Nadácia Intenda v programe Oživujeme verejný priestor.

Syndikovať obsah